PONIŻSZY PORADNIK PRZEZNACZONY JEST DLA CZŁONKÓW MANDA`YAIM CHCĄCYCH PRZESŁAĆ SWOJE PRACE DO PUBLIKACJI. SERIĘ PORADNIKÓW DLA ADMINISTRATORÓW, JAK I WIELE POMOCNYCH NARZĘDZI UŁATWIAJĄCYCH PRACĘ PRZY STRONIE ZNALEŹĆ MOŻNA TUTAJ (dostęp tylko dla zalogowanych administratorów).
Zdarza się, że otrzymujemy pytania w rodzaju "jak mogę opublikować coś na stronie?" lub "czy mogę napisać tekst/narysować fanart?" Na stronie www.mandayaim.com publikujemy różnorakie prace i teksty, koniecznie dotyczące Mandalorian lub ich kultury, których autorami są członkowie Manda`Yaim - Polskiej Społeczności Mandalorian lub, w wyjątkowych przypadkach, "sojusznicy" organizacji. (Jeśli nie jesteś członkiem Manda`Yiam, ale chcesz do nas dołączyć, kliknij tutaj).
Aby napisany przez nas tekst, sporządzony rysunek czy wypełniony profil znalazł się na stronie, należy przesłać go wraz z właściwym opisem Administratorowi strony.
Opis powinien zawierać informację o kategorii tekstu (recenzja, fanfik, artykuł do działu z publicystyką, relacja... itp.) lub, w przypadku prac graficznych, informację o docelowym albumie, a także tytuł i mandaloriański nick autora. Można też dodać krótki podpis - on również zostanie umieszczony na stronie. Szczegółowe informacje o tym, jak skontaktować się z administratorami znajdziecie na naszym forum, w działach dostępnych dla użytkowników z rangą Mando`evaar lub wyższą. Przed wysłaniem pliku, koniecznie przeczytajcie poniższe poradniki, aby cały proces przebiegł możliwie gładko i bezproblemowo.
Spis treści:
1. O przygotowaniu tekstów
1.1 Akapity
1.2 Interpunkcja
1.3 Przypisy
1.4 Imiona i nazwy własne
1.5 Pogrubienie i kursywa
1.6 "Tą" i "tę"
1.7 Grafiki w tekście
2. O przygotowaniu grafik
2.1 Obracanie
2.2 Galerie zdjęć z konwentów
2.3 Ilustracje artykułów
2.4 Fanarty i Inne dzieła
2.5 Skalowanie
1. Przygotowanie tekstów
Przeznaczone do publikacji fanfiki, recenzje czy artykuły należy wysyłać w formie dokumentów tekstowych (.txt, .doc, .docx, .odt...) lub linków do takich dokumentów (np. google docs). Nie należy przesyłać tekstu w plikach .pdf - wyjątkiem są sytuacje, w których plik .pdf umożliwia edytowanie całości tekstu.
Teksty, które trafiają na stronę przechodzą podstawową korektę. Warto mieć świadomość, że pozornie drobne poprawki w rodzaju "tu wstawić kropkę, tam dodać polski znak" wcale nie są takie drobne. Poprawienie jednego średniej długości tekstu tak, aby był gotowy do publikacji to (+/-) od 20 minut do nawet 2 godzin. Aby ułatwić życie adminom, proszę, skorzystajcie z tej ściągawki i porządnie przejrzycie wasz tekst przed wysłaniem (albo poprosicie kolegę/koleżankę).
1.1 Akapity
Strona www.mandayaim.com nie obsługuje tabulatorów, dlatego tradycyjne akapity (nowy wiersz, rozpoczęty przez wcięcie w tekście; enter+tab) nie będą się wyświetlać. Aby wizualnie wyróżnić nowe partie tekstu, najlepiej jest zastąpić tradycyjny akapit pustym wierszem (czyli wciskamy dwa entery zamiast jednego). Jeśli zaszłaby potrzeba zastosowania wcięcia w tekście, najlepiej użyć twardych spacji.
1.2 Interpunkcja
* myślniki i dywizy (-)
Przy wprowadzaniu dialogów korzystamy z myślników. W dialogach PO MYŚLNIKU zawsze stawiamy SPACJĘ.
Myślniki w pozostałych częściach tekstu oddzielamy SPACJĄ z obu stron.
Dywizy to znaki interpunkcyjne wyglądem przypominające myślnik, tylko nieco krótsze; co więcej na większości klawiatur zmapowany jest tylko jeden znak (dywiz), którego używa się i w przypadku dywizów, i myślników. Służą łączeniu wyrazów (np. biało-czerwony, polsko-niemiecki). Nie są oddzielane spacją.
Dywizy w tekście występują dużo rzadziej niż myślniki. Jeśli wahacie się czy właśnie powinniście użyć dywizu (i nie dodawać spacji) czy myślnika (i dodać spacje) czy dywiz, najlepiej będzie jeśli wstawicie te dwie spacje - tak jak tutaj. Ponieważ, jak już było wspomniane, dywizy są rzadkie, w przeważającej większości przypadków nie będzie to błędem.
* kropki (.) i wielokropki(...)
Po kropkach zawsze stawiamy SPACJĘ. Po wielokropkach również zawsze stawiamy SPACJĘ... Dokładnie tak, jak tutaj.
W dialogach wypowiedzi bohaterów należy kończyć kropką (lub innym znakiem interpunkcyjnym, którym zwykle kończymy zdania).
Jeśli Twój dialog jest z dopowiedzeniem (przykład z podkreślonym dopowiedzeniem: "- Mam ochotę na jeszcze jedno ciastko - westchnęła rozmarzona Sh`ehn.- Niestety, wszystkie już zjadłam."), na 90% powinniście postawić kropkę po dopowiedzeniu, a przed następną częścią dialogu. Trochę bardziej zaawansowane instrukcje znajdziecie np. tutaj.
Po znakach zapytania, wykrzyknikach i przecinkach też stawiamy SPACJĘ! Widzicie? Natomiast nigdy nie stawiamy spacji przed kropkami czy przecinkami.
*nawiasy
SPACJI nie stawiamy po otwarciu i przed zamknięciem NAWIASU (a więc tylko "na zewnątrz" nawiasów). Za to kropkę, jak widać na przykładzie poprzedniego zdania, stawiamy dopiero po zamknięciu nawiasu.
* numeracja i wyliczenia
Po numerku/ myślniku/ gwiazdce, a przed treścią właściwego punktu:
a) zawsze stawiamy spację
b) taką, jak właśnie to zademonstrowaliśmy
c) kropki na końcu każdego punktu można postawić, ale nie są obowiązkowe - jeśli jednak nie stawiacie kropek, wyliczenia powinny zaczynać się małą literą. Jeśli stawiacie kropki - kolejne punkty zaczynasz z wielkiej litery
d) jeśli nie stawiacie kropek po punktach, są one jakby ciągłym zdaniem - dobrze jest wtedy postawić kropkę po punkcie ostatnim
e) tak naprawdę dla czytelności tekstu liczy się tylko punkt a ^^' resztę, jeśli ktoś się uprze i nie jest perfekcjonistą, można zignorować.
* przecinki
Jest lista spójników, przed którymi NIGDY nie stawiamy przecinka - chyba że ten sam spójnik pojawia się jednym i tym samym zdaniu drugi raz. Są to: CZY, NI, ANI, ALBO, BĄDŹ, I, LUB, ORAZ, TUDZIEŻ.
Bardzo prosimy, jeśli macie problemy z interpunkcją, przed wysłaniem tekstu zróbcie szybkie ctrl+f, wyszukajcie te spójniki i sprawdźcie czy nie powinniście usunąć zbędnych przecinków.
Są też słowa przed którymi przecinki stawiamy prawie ZAWSZE.
ŻE, ŻEBY, ABY, zestawienia "JEŻELI X, TO Y", GDYBY, JAKBY, ALE, LECZ ...
Przecinki stawiamy też po wszystkich wyrazach naśladujących dźwięki i krótkie okrzyki: ECH, ACH, OCH, HAHA, HEJ, EJ, HURRA, AŁ, OJEJ ...
1.3 Przypisy
Przypisy wstawiane w "wordzie", open office writer czy innych podobnych programach przy pomocy funkcji "wstaw przypis" - te z hiperłączem i indeksem górnym - są przez program umieszczane w tzw. stopce, czyli w innej części dokumentu, niż pole, w którym się pisze.
Przy pisaniu prac, które będą docelowo odtwarzane w wordzie jest to świetna sprawa, ale przy tekstach które mają być wrzucane na stronę stwarza to pewne problemy.
Zaznaczając cały tekst (ctrl+a) i kopiując go w celu wklejenia na naszą cudowną stronę waszego artykułu czy fanfiku, zaznacza się tylko tekst główny - w efekcie wasze przypisy nie zostaną skopiowane.
Aby temu zaradzić, należy nie korzystać z funkcji przypisów. Zamiast tego w tekście w odpowiednim miejscu wstawić "[1]"; "[2]"... lub "[*]"; "[**]"..., a na dole dokumentu zrobić listę z przypisami końcowymi (czyli po kolei w punktach wrzucić treść wszystkich przypisów).
W ostateczności jeśli przerasta was zrobienie przypisów w taki sposób, napiszcie adminowi w komentarzu (najlepiej zaraz w nagłówku tekstu), lub w dołączonej wiadomości że może się spodziewać przypisów w wysłanym przez was tekście.
Admini strony nie odpowiadają za przypisy które nie zostały skopiowane bo były wprowadzone w nieodpowiednim formacie - ale a nuż, widelec, dodatkowa informacja pomoże.
1.4 Imiona i nazwy własne
Imiona własne postaci, nazwy ras i miejsc to jest coś, czego admin strony siłą rzeczy nie poprawi - bo nie domyśli się czy imię miało tak brzmieć oryginalnie, czy może właśnie zrobiliście literówkę. Prosimy, pilnujcie tego we własnym zakresie.
Jak macie z tym problem, polecamy np. dodać imię do wordowskiego słownika - wtedy każde napisane inaczej (z literówką) imię zostanie podkreślone przez autokorektę. Albo roboczo nazywać postaci numerkami czy literkami, a na koniec skorzystać z funkcji "znajdź i zamień".
1.5 Pogrubienie, kursywa...Formatowanie tekstu na stronie jest podobne do formatowania na forum, tylko poza podstawowym pogrubieniem i pochyleniem ma też dużo nieco trudniejszego kodu.
Ponieważ przy kopiowaniu dokumentów tekstowych pogrubienia i pochylenia się nie przekopiują i nie wkleją na stronę, napiszcie adminowi, że może się takiego formatowania w tekście spodziewać. A najlepiej zaznaczcie je na kolorowo lub wstawcie komentarz we właściwe miejsce, żeby było łatwiej znaleźć.
Jeśli czujecie się na siłach, możecie w samej treści tekstu oznaczać pochylenie i pogrubienie znacznikami html - ale jeśli jest ryzyko, że zgubicie nawias albo zrobicie literówkę, lepiej nie próbować, bo możecie potem utrudnić pracę adminowi i sprawić, że inne części kodu wejdą w interakcję z waszymi nawiasami i nie będą działać.
1.6 Tą i tę
Złota zasada ułatwiająca pisanie - patrzycie na końcówkę wyrazu który następuje po tą/tę. Nie zawsze, ale w większości przypadków będzie miała taką samą literkę.
Stawiam tę literę z tą literą. Tą demonstracją kończę tę listę.
1.7 Grafiki w tekście
Jeśli chcecie, możecie zilustrować wasz tekst grafiką.W odpowiednim miejscu w tekście, tam gdzie docelowo ma znaleźć się grafika, drukowanymi literami wpiszcie nazwę pliku z grafiką (np. GRAFIKA 1.JPG, GWEN_COOPER.JPG). Administrator strony, który zajmie się publikacją waszego tekstu, przy pomocy tajnych sithańskich rytuałów umieści w odpowiednim miejscu obrazek. Oczywiście nie zapomnijcie o tym, żeby do wiadomości z waszą pracą dodać załącznik z odpowiednim obrazkiem - dodajmy, że powinien on być przygotowany według poniższych wskazań.
2. Przygotowanie grafik
Zdjęcia, obrazy, grafiki - poniżej znajdziecie poradnik o tym, jak najlepiej przygotować treści przed wysłaniem ich do publikacji na stronie, dla tych, którzy chcą ułatwiać życie adminom <3. Są to przede wszystkim proste rzeczy, takie jak format pliku, nazwa, obracanie czy skalowanie.
2.1 Obracanie
Przesyłane zdjęcia powinny być właściwie obrócone. Przesyłanych zdjęć nie należy obracać przy pomocy programów w rodzaju "przeglądarka fotografii systemu windows" - takie obrócenie jest tymczasowe i po przesłaniu na stronę nie zadziała. Bezpiecznie jest założyć, że każdy program, który po obróceniu nie wymaga kliknięcia "zapisz", tak naprawdę nie obraca plików na stałe, (tj. nie zmienia danych zdjęcia) a jedynie tymczasowo zapisuje na konkretnym urządzeniu (tym jednym komputerze/ laptopie/ telefonie z którego właśnie korzystasz), że zdjęcie ma się wyświetlać jako obrócone. (czyli zmienia tylko lokalne dane O ZDJĘCIU). Jeśli nie jesteście w stanie obrócić zdjęć do właściwej pozycji, koniecznie poinformujcie o tym admina, któremu wysyłacie zdjęcia.
2.2 Galeria zdjęć z konwentów
Zdjęcia z konwentów najlepiej jest przesyłać w folderach (mogą to być spakowane foldery), lub jako linki do folderów (np. na dysku). Wrzucanie pojedynczych zdjęć jako załączników do maila jest tą gorszą opcją, proszę, unikajny tego.
Jeśli macie ochotę, możecie oprócz oryginalnych zdjęć przesłać też miniaturki. (Więcej o tym przy omawianiu skalowania).
2.3 Ilustracje artykułów
Grafiki ilustrujące artykuły, fanfiki, newsy, profile i encyklopedie; (generalnie prawie wszystkie teksty) powinny być nazwane tytułem artykułu (lub początkiem tytułu; bądź imieniem i nazwiskiem postaci, której dotyczy tekst. Jeśli tekst jest ilustrowany przez kilka grafik, należy na końcu nazwy podać numer grafiki. WSZYSTKIE SPACJE NALEŻY ZASTĄPIĆ PODKREŚLNIKAMI. Np. "czy_sabine_wren_1.jpg", "gwen_cooper.jpg", "pisanki_mah_2021_3.png".
Jeśli chodzi o same obrazki, należy wybierać takie, które nie zawierają logo innych portali - pożyczanie grafik w ten sposób jest nieprofesjonalne. Poza tym, należy unikać obrazków w formacie .webp (większość grafik z wookieepedii). Przed wysłaniem takiego obrazka należy zmienić mu format na .jpg lub .png - są to dwa "dopuszczalne" formaty.
Grafiki ilustrujące artykuły z serii "Mandalorianie poza uniwersum SW" należy wybierać tak, aby postać była pokazana pionowo; żeby było możliwe późniejsze przycięcie jej.
2.4 Fanarty i Inne dzieła
Prace nadesłane do galerii fanfików powinny być w formatach .jpg lub .png. Jeśli nie możecie wysłać skanu pracy, możecie wysłać zdjęcie - dzisiaj większość aparatów w telefone ma wystarczającą jakość. Pamiętajcie, że dobrze byłoby je przyciąć i lekko poprawić balans bieli, kontrast i kolor (zrobić to można w podstawowej apce do edycji zdjęć, możecie też poprosić Admina o pomoc). Przesyłając obrazek do galerii warto rozważyć czy nie będzie się lepiej prezentował po przeskalowaniu do ciut mniejszej rozdzielczości (więcej o tym poniżej).
2.5 Skalowanie
Jeśli nie jest wam obca sztuka skalowania, fajnie by było przeskalować zdjęcia (wszystkie, wszędzie) i obrazki(tak, te w galerii) tak, żeby ich maksymalny wymiar nie przekraczał 1200 px - przy wyższych rozdzielczościach podglądy w tzw. lightboxach, które pokazują rozmiar maksymalny, stają się zupełnie nieczytelne, zwłaszcza na małych ekranach. Pamiętajcie też, że (o dziwo!) mniejszy obrazek, który jest widoczny w całości, jako kompletna kompozycja wygląda dużo lepiej, niż obraz wysokiej rozdzielczości, który mieści się na ekranie jedynie fragmentarycznie.
Jeśli jest to możliwe, oprócz grafiki która znajdzie się w artykule "Mandalorianie spoza uniwersum Star Wars" (np. gwen_cooper.jpg) można też wysłać drugą, przeskalowaną i przyciętą do wymiarów 125 px (szerokość) x 400 px (wysokość). Druga grafika powinna nazywać się analogicznie, ale z dodanym oznaczeniem rozmiaru "m" (np. gwen_cooper_m.jpg). Pamiętajcie, żeby najpierw przeskalować grafikę do odpowiedniej wysokości, zachowując proporcjonalną wysokość, a dopiero potem przyciąć ją do ostatecznych wymiarów, żeby obraz nie był zniekształcony. (Więcej informacji w tutorialu obrazkowym).
Jeśli macie ochotę, możecie skopiować swoje zdjęcia konwentów, a następnie przeskalować te kopie do rozmiaru miniaturek, czyli po prostu do wysokości 120 px. Wszystkie tak powstałe miniaturki należy zapisać pod taką samą nazwą jak oryginalne zdjęcia; tyle że w osobnym folderze. To naprawdę super hiper mega ważne!
Jeśli nie chcecie, nie umiecie lub nie możecie skalować - nie martwcie się, po prostu zajmą się tym pomocne elfy admini ^^' |