Sposoby wykonywania płytek - Laminat
 
Sposoby wykonywania płytek - Laminat


Technikę polecam do elementów o dużej powierzchni i w miarę płaskich, jak np. płytki napierśnika czy naramienniki.

potrzebne materiały:
- PCW(znane też jako PCV/PVC, polecam 3 mm, choć grubsze też można użyć)
- żywica epoksydowa + utwardzacz
- włókno szklane
- szpachlówka + utwardzacz
- papier ścierny
potrzebne narzędzia:
- szlifierka (ewentualnie pilnik, ale będzie więcej pracy)
- nóż do tapet
- coś do mieszania żywicy(np. gruby karton lub kawałek PCW)
- jeden lub więcej pędzli, lub rozpuszczalnik (żywica niszczy pędzel ale przy dokładnym przepłukiwaniu rozpuszczalnikiem po nakładaniu żywicy można przedłużyć jego "żywotność" do kilku użyć)
- pojemnik do mieszania żywicy, np. baniak pięciolitrowy przecięty w połowie

1. Zaczynamy od wydrukowania (lub narysowania) szablonów wybranych elementów, wycięcia ich i sklejenia.
2. Odrysowujemy szablony na arkuszu PCW, następnie wycinamy nożem do tapet.
3. Nad kuchenką gazową, w piekarniku lub przy pomocy opalarki (lub ewentualnie suszarki) rozgrzać PCW. Uformować, najlepiej na butelce, na sobie, manekinie, blacie, garnku lub czymkolwiek innym w celu uzyskania pożądanego kształtu. Gdy PCW stwardnieje, a uzyskany kształt nie będzie odpowiedni, można je rozgrzać ponownie w celu naniesienia poprawek.
4. Elementy można poprawić przy użyciu papieru ściernego lub pilnika, szlifując w odpowiednich miejscach.

PRACE Z ŻYWICĄ NALEŻY PRZEPROWADZAĆ W DOBRZE WENTYLOWANYM POMIESZCZENIU. OPARY SĄ SZKODLIWE, A WSPÓŁLOKATORZY MOGĄ NIE BYĆ ZADOWOLENI Z JEJ ZAPACHU.

5. Opcjonalnie, PCW możemy pokryć tłustą substancją, np. smarem, w celu łatwiejszego późniejszego oddzielenia płytek z żywicy od PCW.
6. Wlewamy trochę żywicy do pojemnika, dodajemy utwardzacza zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Nie należy przesadzać z ilością, gdyż po kilku - kilkunastu minutach żywica zaczyna zasychać i przestaje być zdatna do nakładania.
Mieszamy dokładnie, aż do uzyskania jednorodnej konsystencji i koloru.
7. Na wycięte z PCW płytki kładziemy od zewnętrznej strony włókno szklane, tak aby poza obrys wystawał około półcentymetrowej szerokości pasek. Włókno można ciąć nożyczkami. Polecam używanie przy tym rękawiczek, gdyż wbite w skórę kawałki włókna są nieprzyjemne.
Pędzlem nakładamy rozmieszaną żywicę. Gdy żywica się skończy a płytka nie jest jeszcze cała pokryta, wracamy do punktu 6.
8. Odkładamy element na karton. Żywica prawdopodobnie spłynie na niego, jednak nie należy się tym przejmować. Po kilku minutach zacznie tężeć, można wtedy dołożyć kolejną warstwę. W napierśniku widocznym na zdjęciach, są 3 - 4 warstwy żywicy i włókna, ale ostateczna grubość płyt zależy od użytej żywicy epoksydowej, włókna szklanego, oraz sposobu nakładania.
Element po nałożeniu wszystkich warstw zostawiamy do wyschnięcia. W razie gdyby ktoś uznał, że jednak przydałaby się dodatkowa warstwa, można ją dołożyć po całkowitym wyschnięciu poprzednich.
9. Używając szlifierki lub pilnika, pozbywamy się nadmiaru materiału z krawędzi.
10. Odczepiamy elementy od PCW. Dla ułatwienia tego zadania, można pomóc sobie podważając laminat np. śrubokrętem. Należy uważać, żeby PCW nie pękło, bo będzie jeszcze potrzebne.
11. Punkty od 5. do 10. powtarzamy, tylko nakładając włókno i żywicę od strony wewnętrznej.
12. Uzyskujemy dwie połowy dla każdego elementu. Przy użyciu kolejnej porcji żywicy epoksydowej, sklejamy je ze sobą, starając się by krawędzie były w miarę równo. Znów zostawiamy je do wyschnięcia.
14. Na kawałku kartonu, PCW lub w pojemniku, mieszamy odrobinę szpachlówki z utwardzaczem. Nie należy mieszać jej od razu zbyt dużo, gdyż szybko twardnieje. Nakładamy na płytki, by pokryć je całe w miarę równą warstwą. Zostawiamy do wyschnięcia.
15. Szlifujemy płytki przy użyciu papieru ściernego lub szlifierki. W przypadku kiedy nadal zostaną ubytki, należy je uzupełniać małą ilością szpachlówki i szlifować. Powtarzać cykl szpachlowanie - szlifowanie aż do uzyskania zadowalającego efektu.

16. Teraz pozostało tylko malowanie i zamontowania wybranego systemu mocowania.

Autor: Dinuirar

 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y naInstagramie
M`y na Facebooku
Kontakt: kontakt@mandayaim.com
Copyright © 2009-2023




Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 23,908,490 unikalne wizyty