Sposoby mocowania płytek - Napy
 
Napy, nazywane też zatrzaskami, ze względu na mechanizm, na jakim oparte jest ich działanie, służą do punktowego spinania ze sobą dwóch części materiału. Jedna napa składa się z kompletu czterech części; pierwsze dwie tworzą tzw. guzik, czyli przytwierdzone do odzieży przy pomocy nita rurkowego gniazdo zatrzasku, dwie kolejne - miseczkę - również przytwierdzoną przy pomocy nita rurkowego główkę zatrzasku. Zasadniczo guzik mocowany jest na materiale, który finalnie ma znajdować się na wierzchu, a miseczka na tym, który przypada na spód.
Istnieje kilka typów nap; różnią się one budową i materiałem, z którego są wykonane.
NAPY METALOWE
-napy sprężynkowe - inaczej tzw. zatrzaski odzieżowe; są nieco słabsze od nap miseczkowych, działają dzięki dwóm sprężynkom, umieszczonym w główce, które nieznacznie rozciągają się podczas zapinania i odpinania napów; mają też inny sposób mocowania.
-napy miseczkowe - charakteryzują się one szerszym brzegiem miseczki; są wytrzymalsze od zatrzasków odzieżowych, używa ich się do łączenia cięższych i sztywniejszych materiałów.
-napy koszulowe - bardzo płaskie (żeby się nie odznaczały), delikatne napy, o niewielkiej wytrzymałości. Jak sama nazwa wskazuje używa ich się do dyskretnego wykańczania niektórych elementów odzieży. np. zamiast guzików przy koszulach.
NAPY PLASTIKOWE
są delikatne i niezbyt wytrzymałe. Służą do łączenia bardzo cienkich materiałów i, podobnie jak napy koszulowe, raczej nie nadają się do mocowania zbroi; pominę je więc w dalszej części artykułu.


W zależności od rodzaju nap, istnieją różne metody ich zakładania; większość wykorzystuje różnego rodzaju napownice, przeważnie posiadające wymienne końcówki, by można je było stosować do rożnych rodzajów i rozmiarów nap.
a) napownica ręczna, wariant pierwszy(il. 1); w odpowiednie miejsca wkłada się odpowiednie części napy (wszystko powinno być oznaczone), a pomiędzy nie wkłada się materiał. Nabicie napy następuje pod wpływem siły - zazwyczaj oznacza to, że trzeba "przyklepać" młotkiem napownicę :) ze względu na. mi. in. nierówne rozłożenie siły, tak nabite napy mają tendencję do odpadania.
b)napownica ręczna, wariant drugi (il. 2); wyglądem przypomina ona kombinerki, działa też na podobnej zasadzie. Pozwala równiej rozłożyć siły, dzięki czemu nabite w ten sposób napy dość dobrze się trzymają. Niestety, nadaje się głównie do napów sprężynkowych (zatrzasków odzieżowych), jej kolejnym minusem jest też to, że przy jej pomocy można nabijać napy jedynie na brzegach materiałów.
c)praska(il.3) - jedna z lepszych opcji; pozwala na zakładanie głównie nap miseczkowych; do nabicia napy nie potrzeba tężyzny fizycznej, siła jest przez maszynę równo rozkładana, dzięki czemu szanse, że napa odpadnie, lub w jakikolwiek sposób uszkodzi się przy zakładaniu są minimalne. Minusem tej napownicy jest brak mobilności - trzeba ją przykręcić do stołu; korzystać z niej więc można głównie stacjonarnie. Kolejnym utrudnieniem jest cena - takie napownice są drogie (kosztują po kilkaset złotych) i warto zastanowić się, czy nie lepiej, zamiast kupować napownicy, poszukać zakładu krawieckiego czy kaletniczego, gdzie nabija się napy.
d)napownica pneumatyczna (il.4) - tym mianem określa się wszelkie napownice automatyczne, działające na prąd elektryczny,
e)w pasmanteriach można kupić napy, które już zostały nabite na kawałek materiału; potem można nakleić lub przyszyć ten materiał we właściwym miejscu.


Nabijając napy na konkretny materiał warto pamiętać o tym, że w tkaninach zamiast robić dziurki, lepiej jest delikatnie rozsunąć nitki osnowy. Pod napy nabijane na cieńsze materiały warto podłożyć plastikową/skórzaną/fizelinową podkładkę. Nabijając napy na materiały takie jak skóra, robiąc dziurkę należy uważać, by nie wyszła za duża.
Dobierając napy do materiału należy wziąć też pod uwagę rozmiar. Rozmiary nap to ich średnice, podawane w mm. Z reguły napy występują w rozmiarach 10-15; te ostatnie nazywa się napami plandekowymi (gdyż ze względu na wielkość i wytrzymałość często wykorzystuje się je przy wytwarzaniu plandek. Rozmiar napy jest o tyle istotny, że zależy od niego długość "nóżki" (nita rurkowego), a tym samym maksymalna grubość materiału do jakiego można go użyć.
Napy są jednym z prostszych sposobów, by wyrównać ułożenie płytek zbroi na kamizelce i, mimo, że zakładanie ich jest nieco trudniejsze niż przyszywanie czy naklejanie rzepów, warto jest z nich korzystać.

Autor: Sh`ehn

 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y naInstagramie
M`y na Facebooku
Kontakt: kontakt@mandayaim.com
Copyright © 2009-2023




Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2025 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 24,203,458 unikalne wizyty